Karnisze drewniane w Warszawie – rodzaje i cena karnisza drewnianego
Spis treści
Karnisze z naturalnego drewna idealnie wpisują się w klasyczne aranżacje. W sklepach możemy znaleźć obecnie pełną gamę takich produktów do zawieszania zasłon i firanek. O czym warto pamiętać przy ich doborze?
Drewno naturalne od wieków towarzyszy człowiekowi jako surowiec używany przy produkcji wyposażenia wnętrz. Z drewna wykonuje się podłogi, drzwi czy meble, ale również drewniane karnisze, które najczęściej kojarzą się ze stylem klasycznym. Jednak teraz dostępne są one w tak wielu różnych wariantach, że możemy dobrać je praktycznie do każdego wnętrza.
Dodatkowo są przystępne cenowo – często możemy zapłacić za nie mniej niż za modele metalowe. Jeśli chodzi o karnisze drewniane ceny rozpoczynają się już od około 20-30 złotych.
Zanim jednak zdecydujemy się na zakup karnisza z drewna, warto zapoznać się bliżej z różnymi ofertami dostępnymi na rynku, aby wybrać tę najlepszą. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Budowa karniszy drewnianych
Drewniane karnisze mają najczęściej postać rurową, czyli drewno ma kształt wydłużonego walca, na którym umieszcza się kółka z żabkami. W sprzedaży możemy znaleźć też karnisze metalowe z drewnianymi elementami – mogą mieć one kształt szynowy.
Najczęściej do produkcji karniszy 100% drewnianych używane jest lekkie, ale wytrzymałe drewno drzew iglastych, ale możemy spotkać się również z karniszami z drewna bukowego czy dębowego, niemniej jednak mają one już wyższe ceny.
Karnisze drewniane poddawane są także bejcowaniu na różne kolory, dlatego oprócz modeli w naturalnym wybarwieniu możemy również zdecydować się na te w kolorach takich jak mahoniowy, wenge, biały, czarny, szary, aby wspomnieć jedynie o paru propozycjach. Dzięki temu możemy łatwo dopasować drewniany karnisz do aranżacji wnętrza.
Karnisze są także wykańczane przez woskowanie, dlatego mają gładką nawierzchnię i znajdujące się na nich kółeczka przesuwają się gładko.
Końcówki karniszy z drewna są także drewniane. Najczęściej producent daje możliwość wyboru rodzaju zakończenia, na przykład może być to niewielka kulka albo kapturek z drewna.
Karnisze drewniane – jaką mają długość?
Dużą zaletą karniszy drewnianych jest możliwość zakupienia ich w wielu wariantach długości. W sklepach możemy znaleźć w regularnej sprzedaży karnisze o długości od około 150 centymetrów do nawet 500 centymetrów.
Warto jednak wskazać, że tylko karnisze do długości 250 centymetrów są produkowane z jednego kawałka drewna – karnisze dłuższe są już łączone. Łączenie w karniszach drewnianych następuje najczęściej przez wywiercenie w obu elementach wewnętrznych otworów i umieszczeniu w jednym z nich śruby. Dzięki temu jeden element wkręcamy w drugi – w rezultacie połączenie jest niewidoczne i nie przeszkadza w przesuwaniu się kółek z żabkami.
Działają również firmy, które wykonują karnisze drewniane na indywidualne zamówienie – w dowolnej długości czy nawet kształcie wybranym przez klienta.
Rodzaje karniszy drewnianych – pojedyncze czy podwójne?
Pod względem rodzaju karnisze drewniane możemy podzielić na dwa rodzaje, a mianowicie na te pojedyncze oraz podwójne.
Pierwsze z nich posiadają tylko jeden drążek, dlatego zarówno firanki, jak i zasłony znajdują się wtedy na jednej płaszczyźnie i nie można przesuwać ich względem siebie. Karnisze tego rodzaju są często wybierane wtedy, gdy chcemy zawiesić na nich tylko zasłony, ponieważ na oknach mamy już osłony takie jak rolety czy żaluzje. Oczywiście, można także zawiesić na nich jednocześnie zasłony i firany, ale nie będziemy mieli wtedy możliwość umieszczenia zasłon przed firankami.
Z kolei podwójne karnisze składają się z dwóch drążków umieszczonych równolegle do siebie. Na jednym z nich zawieszamy firany, na drugim zasłony. Taka podwójna konstrukcja powoduje, że możemy zasłonić okno zasłoną. Nadaje ona również oknu głębi.
Metody zawieszania firanek i zasłon na karniszach drewnianych
Pod względem sposobów zawieszenia firanek i zasłon karnisze drewniane są bardzo wszechstronne – można umieścić na nich tekstylia przeznaczone do żabek, a także te z tunelami, szelkami i metalowymi oczkami. Można też zastosować marszczone zasłony i karnisze.
Sposób zawieszenia zasłony albo firanki na karniszu zależy od jego konstrukcji – w sprzedaży znajdziemy karnisze z wspornikami z otworami przez które przechodzi drążek, ale również takie, które zakończone są hakami, a wtedy drążek kładzie się od góry na haku.
W pierwszym przypadku w celu zawieszenia zasłony lub firanki możemy wykorzystać żabki, ale wtedy, gdy chcemy wykorzystać drążek do umieszczenia w nim tunelu, szelek albo oczek metalowych zasłony lub firanki musimy najpierw karnisz drewniany rozkręcić, potem zdjąć z niego kółka z żabkami i następnie umieścić tkaninę przez jej nasunięcie.
W drugim przypadku z oczek z żabkami korzystamy podobnie, ale jeśli chcemy zawiesić firankę lub zasłonę z tunelem, szelkami albo metalowymi oczkami, zdejmujemy drążek, odkręcamy końcówki, a potem nasuwamy tkaninę.
Karnisz drewniany – sposób montażu
Karnisze oferowane są w dwóch wersjach – ze wspornikami do montażu sufitowego oraz ściennego. Decydując się na karnisze sufitowe, możemy określić samodzielnie odległość zasłon i firan od okna. W przypadku karniszy ściennych weźmy pod uwagę głębokość parapetu oraz grzejnika.
Gdy interesują cię karnisze drewniane Warszawa jest jednym z wielu miast, gdzie możemy je zakupić. Także znajdziemy je w sklepach internetowych – wtedy paczka będzie dostarczona pod wskazany adres. Zatem jeśli poszukujesz stylowego dodatku, który będzie pasował do tradycyjnej aranżacji, ale wpisze się też we wnętrza w stylu rustykalnym czy skandynawskim, warto postawić na drewniane karnisze ceny są bardzo przystępne, a efekt zachwycający!