Początki i ewolucja tapet
Spis treści
Dekorowanie swojego otoczenia leży w naturze człowieka. Przejawiało się to już wśród ludów pierwotnych – fantazyjne naskalne malowidła i rzeźby po dziś dzień stanowią w wielu miejscach atrakcję turystyczną. Tapety (co oczywiste) pojawiły się znacznie później bo dopiero w epoce renesansu, jako alternatywa dla drogich, ręcznie wytwarzanych gobelinów.
Rozwój tapet w Europie
Sukces pierwszych, papierowych tapet szybko został dostrzeżony przez rzemieślników, którzy widzieli w tapetach okazję do zarobienia niemałych pieniędzy. Pierwsze tapety, wytwarzane w Anglii i Francji były towarem luksusowym i mogli pozwolić sobie na nie jedynie najzamożniejsi obywatele. Wzory malowano ręcznie bądź wytłaczano za pomocą drzeworytu na ogromnych, papierowych arkuszach, zaś znane do dziś rolki pojawiły się dopiero w szesnastym wieku.
Mimo iż Anglia i Francja były w tamtym okresie liderami w produkcji tapet i przez długi czas skutecznie ze sobą konkurowały, w osiemnastym wieku zaczęła rysować się wyraźna przewaga francuzów. Za taki stan rzeczy odpowiadali Jean-Baptiste Revellion oraz Jean Papillion – właściciele manufaktury produkującej najpiękniejsze tapety w Europie.
Tapety a rozwój technologiczny
Dzięki ogromnej popularności i ciągłemu udoskonalaniu procesu wytwórczego, tapety stopniowo traciły swoją elitarność. W dziewiętnastym wieku, głównie za sprawą rewolucji przemysłowej, mogła sobie na nie pozwolić większość społeczeństw zachodniej Europy. Prasy cylindrowe, ogromne drukarnie, nowe materiały – wszystko to sprawiło, że wybór tapet był większy niż kiedykolwiek wcześniej.
Prawdziwy boom na tapety przyszedł jednak w wieku dwudziestym i był związany z importem tapet przez Stany Zjednoczone. Produkcja szybko została przeniesiona na tamtejszy grunt, co zaowocowało ich rosnącą popularnością i wykorzystaniem przy dekorowaniu wnętrz hoteli, teatrów, kin oraz oczywiście mieszkań.
Podsumowanie
W dzisiejszych czasach możemy wybierać spośród dziesiątek materiałów i milionów wzorów, zaś tapetowanie mieszkania jest ograniczone jedynie przez naszą wyobraźnię i ilość dostępnego miejsca. Tapety pokojowe, łazienkowe, kuchenne i przeznaczone do pokoju dziecięcego wręcz porażają gamą kolorów i motywów. Warto pamiętać, że nie są one pomysłem nowym i przeszły naprawdę długą drogę nim trafiły na nasze ściany.