Praktyczny karnisz rozporowy, uchylny czy narożny? Wybieramy karnisze do wnęk okiennych i zazdrostek – proste i gięte

Karnisze możemy montować nie tylko na wkręty do ściany albo do sufitu – alternatywnym rozwiązaniem jest wybranie karniszy rozporowych, które używane są często do wnęk okiennych. W sprzedaży znajdziemy też karnisze uchylne i narożne, które również bardzo dobrze sprawdzają się w tej roli. Jakie modele będą najlepiej pasowały do wnęki okiennej?

 

Przy doborze karnisza musimy kierować się nie tylko jego estetyką, ale również funkcjonalnością. Do wyboru mamy wiele różnych modeli, które są przeznaczone do salonów, sypialni, kuchni, a nawet do łazienek.

Gdy w domu mamy okno z głęboką wnęką, w przypadku której nie można zastosować zwykłych karniszy, możemy zdecydować się na różne rozwiązania – karnisze rozporowe, uchylne oraz narożne, które sprawdzają się we wnękach prostych oraz budowanych pod kątem. Co warto kupić? Poniżej prezentujemy główne zalety i wady poszczególnych typów karniszy.

  1. Karnisze rozporowe

Jednym z typów karniszy, który spotykany jest dość często w kuchniach, jest karnisz rozporowy. Konstrukcja tego rodzaju ma jednak kilka zalet, z którymi warto zapoznać się bliżej.

Jak nietrudno domyślić się po nazwie, karnisz rozporowy to karnisz, w którym zastosowano system rozporowy. Karnisze tego rodzaju pozwalają dzięki temu na bezinwazyjne zamontowanie w różnych miejscach, głównie we wnękach okiennych. Są używane przede wszystkim jako karnisze do zazdrostek w kuchniach czy w łazienkach, ale również możemy wykorzystać je jako zamiennik zwykłych drążków do standardowych firanek i zasłon w innych pomieszczeniach.

Karnisz rozporowy składa się z pustego drążka, w którym znajduje się system rozporowy. Najczęściej bazuje on na zastosowaniu mechanizmów sprężynowych, czyli drążek możemy skrócić, a następnie wydłużyć w zależności od szerokości wnęki albo ramy okiennej. Wewnętrza sprężyna poddaje się naciskowi i pozwala na zablokowanie drążka w miejscu montażu. Wysokość montażu drążka jest dowolna – może on być umieszczony na środku okna albo na górze wnęki.

Dzięki takiej konstrukcji karnisz rozporowy nie wymaga stosowania dodatkowych narzędzi montażowych – nie jest konieczne wiercenie otworów oraz inne inwazyjne prace we wnęce okiennej lub też w oknie, aby karnisz pozwolił na montaż firanek albo zasłonek. W zależności od udźwigu możemy umieścić na nich lżejsze albo cięższe tekstylia.

  1. Karnisze uchylne

Druga ciekawa propozycja do zamontowania we wnękach okiennych to karnisz uchylny. W tym przypadku mamy do czynienia z karniszem, który posiada specjalny zawias pozwalający na uchylenie go wraz z całą firanką czy zasłoną.

Karnisze uchylne dobrze nadają się jako karnisze do zazdrostek, ale również do zwykłych zasłon i firanek. Można montować je przy standardowych oknach, które są często otwierane, na przykład w kuchni albo przy drzwiach tarasowych, ale również we wnękach okiennych.

Karnisz uchylny montowany jest już inwazyjnie – wymagane jest wykonanie otworów montażowych w ścianie. Najczęściej są to karnisze o niższej nośności ze względu na swój sposób montażu, niemniej jednak będą mogły być użyte także razem z dłuższymi zasłonami oraz firankami, które wykonane są z lekkich, zwiewnych materiałów.

  1. Karnisze narożne

Nasza trzecia propozycja przeznaczona do wnęk okiennych to karnisz narożny. Tego rodzaju karnisze możemy zakupić zarówno jako rurowe, czyli w wyposażone w drążek do zawieszenia tkaniny, jak i jako apartamentowe, czyli szynowe – wówczas stosuje się specjalną konstrukcję płaskim profilem oraz z szyną wewnątrz niego.

W zależności od wybranego wariantu karnisz narożny może być wyposażony w specjalny łącznik pozwalający na dowolną zmianę kąta rozwarcia – możemy wtedy ustawić na nim kąt prosty lub też inny kąt, a następnie zamontować do niego drążki. Druga opcja to karnisze gięte, które posiadają najczęściej zaokrąglenie pozwalające na gładkie przesuwanie po nich zasłon lub firanek.

W przypadku karniszy szynowych najczęściej stosuje się elementy pozwalające na gładkie przesuwanie się żabek czy rolek w szynach. Dobiera się wtedy gotowe elementy, ale w przypadku nietypowych wymiarów wnęk nie zawsze możliwe jest ich dopasowanie – wtedy można wybrać firmę, która będzie mogła zrealizować je na zamówienie.

Montaż karniszy odbywa się w sposób inwazyjny do ściany albo do sufitu. Najczęściej wybierany jest montaż ścienny, ale wtedy, gdy mamy taką możliwość, możemy też zdecydować się na zamontowanie karnisza narożnego do sufitu. Wszystko zależy od możliwości konstrukcyjnych budynku oraz dostępnej przestrzeni. Warto też wziąć pod uwagę ewentualne parapety i grzejniki.

Karnisz na wymiar do wnęki okiennej

Oczywiście, we wnękach możemy również zamontować standardowe karnisze składające się z prostych odcinków. W takim przypadku konieczne będzie zakupienie karniszy w określonych długościach. Warto wskazać, że najmniejsza długość w przypadku większości producentów to 150 cm, dlatego jeśli okna we wnęce będą krótsze, konieczne będzie przycięcie karnisza albo wykonanie go na wymiar.

Na wymiar można wykonać też wszystkie powyższe typy karniszy – oprócz tych posiadających wewnętrzną regulację. Przy zamówieniu podajemy wtedy firmie interesujące nas oraz kąty w przypadku wnęki okiennej z giętymi narożnikami. Wówczas producent będzie mógł przygotować dla nas indywidualnie dopasowany produkt.

Podsumowując, jeśli chcemy wybrać karnisz do wnęki okiennej, mamy do wyboru kilka różnych typów karniszy okiennych – możemy zdecydować się na zwykłe karnisze wykonane na wymiar, możemy też wybrać te rozporowe, które mogą też posłużyć do powieszenia w oknach zazdrostek, a także karnisze uchylne albo narożne. Z ofertami producentów można zapoznać się już teraz na stronach internetowych. Życzymy udanych zakupów!

Tags: