Wybieramy karnisz sufitowy w Warszawie – podwójne, metalowe, a może szynowe?
Spis treści
W sklepach znajdziemy je w wielu wariantach do wyboru.
Jak znaleźć te pasujące perfekcyjnie? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!
Zapraszamy – Ardeko Warszawa
Pod względem metody montażu karnisze możemy podzielić na dwa rodzaje – karnisze sufitowe oraz karnisze ścienne. Sposób montażu drążka na zasłony i firanki może wynikać z naszego gustu czy przyzwyczajenia, ale również z ograniczeń, jakie narzucają wymiary pokoju, głębokość wnęki okiennej, parapetu i grzejnika.
Dzisiaj najczęściej spotykane są karnisze ścienne, ale karnisz do sufitu nie jest też trudny w znalezieniu. Zamówienie możemy złożyć przez internet – wtedy paczka z drążkiem i akcesoriami będzie dostarczona do naszego domu, ale możemy też zdecydować się na zakup w sklepie stacjonarnym. Co więcej, możemy nabyć karnisze wykonane na wymiar.
Skupmy się tutaj na jednym typie drążków, czyli tych montowanych do sufitu. Kiedy karnisz sufitowy sprawdzi się najlepiej? Jakie rodzaje drążków tego rodzaju możemy znaleźć w sprzedaży? O czym jeszcze pamiętać przy zakupie?
Karnisze sufitowe sprawdzą się wtedy, gdy:
- odległość pomiędzy sufitem a oknem jest niewielka
- okna posiadają bardzo wystające parapety i grzejniki
- chcemy uzyskać efekt optycznego podwyższenia pomieszczenia
- nad oknem znajdują się konstrukcje uniemożliwiające zamontowanie karnisza ściennego
Oczywiście karnisze sufitowe możemy również zastosować wtedy, gdy po prostu lubimy taki ich rodzaj i wolimy mieć je w domu zamiast karniszy mocowanych do ściany.
Karnisz sufitowy – pojedynczy czy podwójny?
Gdy chcemy zdecydować się na zakupienie karnisza sufitowego, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy powinien być to karnisz sufitowy podwójny, czy też pojedynczy. Wybór powinniśmy w tym przypadku uzależnić od tego, jak chcemy zamocować na nim firankę oraz zasłony.
Karnisz sufitowy podwójny
Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest karnisz podwójny sufitowy – zawiera on wtedy dwa drążki z żabkami, dlatego na jednym z nich możemy umieścić firanki, natomiast na drugim zasłony. Dzięki takiej konstrukcji możemy uzyskać estetyczny efekt trójwymiarowy, czyli firanek zachodzących za zasłony. Możemy też niezależnie przesuwać zasłonki i firany, co sprawdza się wtedy, gdy zamiast rolet wolimy wykorzystać zasłony, by odgrodzić się od wzroku innych i nadmiaru światła.
Karnisz sufitowy pojedynczy
Gdy jednak nie będziemy chcieli stosować jednocześnie firanek i zasłon, wtedy karnisze sufitowe podwójne możemy zastąpić tymi pojedynczymi. Zawierają one tylko jeden drążek z żabkami. Oczywiście, możemy także zastosować na nich zarówno firanki, jak i zasłony, ale nie będzie można ich niezależnie przesuwać względem siebie.
Oczywiście, musimy pamiętać też o tym, że karnisze podwójne będą zajmowały więcej miejsca niż te pojedyncze, dlatego musimy też uwzględnić to przy ich montażu.
Rodzaje karniszów sufitowych – szynowe i rurowe
Gdy chcemy wybrać karnisz mocowany do sufitu, najczęściej mamy do dyspozycji dwa rodzaje konstrukcji, a mianowicie karnisze szynowe oraz rurowe. Czym dokładnie różnią się one pomiędzy sobą?
Najczęściej spotyka się długości karniszy (szyny sufitowe): 160 cm, 200 cm, 220 cm, 250 cm, 300 cm, 400 cm.
Karnisz szynowy
Karnisz szynowy, który określany jest często także jako apartamentowy, jest wykonany z prostokątnej szyny z profilu, najczęściej aluminiowego. Jeśli zamontujemy taki karnisz szyna może być umieszczona od razu pod sufitem. Dzięki temu możemy uzyskać stylowy, apartamentowy czy hotelowy efekt. Możemy zamówić karnisz szynowy podwójny albo pojedynczy w zależności od tego, czy chcemy zamontować na nim zarówno firanki, jak i zasłony, czy też wystarczy nam tylko jeden drążek. Żabki są wtedy umieszczone na ukrytych prowadnicach.
Karnisz rurowy
Karnisze rurowe z kolei są częściej spotykane – są zbudowane z drążka o okrągłym przekroju i pozwalają na gładkie przesuwanie się oczek z żabkami, ale także można zakupić drążki z żabkami na ślizgach, które umieszczane są w rurze. Karnisze rurowe możemy kupić w kilku różnych średnicach, głównie 16 milimetrów, 19 milimetrów lub 25 milimetrów. Im cieńszy karnisz, tym mniejsza jego nośność.
Wygląd karnisza sufitowego – nowoczesny albo tradycyjny
Pod względem estetyki, zarówno karnisze sufitowe szynowe, jak i te rurowe mogą być dopasowane indywidualnie do aranżacji wnętrza. W sprzedaży znajdziemy modele w kolorach takich jak czarny, biały, srebrny, złoty czy miedziany.
Nowoczesne karnisze
Karnisze sufitowe nowoczesne najczęściej wykonuje się z metalu albo z tworzyw, ale możemy też spotkać się z karniszami w bardziej tradycyjnym stylu wykonanymi z drewna albo z kutego metalu. Nasz karnisz szynowy sufitowy lub rurowy może być też dekoracyjnie wykończony, na przykład przez końcówki z cyrkoniami albo metalowymi detalami.
Montaż karnisza sufitowego
Karnisze sufitowe montujemy do sufitu z wykorzystaniem specjalnych kołków i wkrętów – pozwalają one na stabilne zamocowanie karnisza i na zawieszenie na nim nawet tych cięższych zasłon i firan.
Do prac potrzebne nam będą miarka do wymierzenia właściwego miejsca montażu, poziomica do wypoziomowania, a także wiertarka przeznaczona do wywiercenia otworów. Dokładne informacje dotyczące montażu można najczęściej znaleźć w opakowaniu karnisza lub na stronie internetowej producenta.
Gdzie zakupić karnisze sufitowe?
Jeśli chcemy zdecydować się na karnisze sufitowe Warszawa jest jednym z wielu miast, gdzie możemy znaleźć je w wielu różnych wariantach do wyboru.
Dostaniemy je zarówno w popularnych marketach z wyposażeniem wnętrz, jak również w firmach, które koncentrują się tylko na sprzedaży tych elementów – takie firmy mogą również wykonać dla nas karnisze na zamówienie, czyli odpowiadające naszym indywidualnym wymaganiom pod kątem rozmiaru, kształtu, a także estetyki.